fbpx
43°10'15.0"N 17°12'07.0"E
+420 602 418 690 nebo +385 976 749 067 (WhatsApp)
info@ubytovanidiego.cz

Výlety

Makarska riviéra a její okolí skýtají mnoho míst stojících za vidění. Kromě notoricky známého, ale přesto krásného Dubrovníku nebo živoucího Splitu, vám rozhodně doporučujeme návštěvu Bosny a Hercegoviny. Přes hranice se dostanete i s občankou. Když už zde budete, zajděte i do místních marketů na nákup potravin – kvalita za nízkou cenu a neopomeňte zkusit některou z restaurací, šlápnout s výběrem vedle snad není možné.

Kudy kam?

Pěšky

Bili Kuk – bistro nacházející se přímo v kempu Boban

Bankomat – nachází se ve vedlejším kempu Dole, u recepce

Živogošće Blato – vesnička vzdálená cca 10 minut chůze

LEUT – restaurace u přístavu v Živogošće Blato, doporučujeme pizzu, ryby, zmrzlinu, ….

Adria – restaurace patřící k LEUT

Vagabundo – bar pořádající akce na míchané drinky a pizzu

Masline – malý, domácí kemp, který pořádá hudební akce

NEMO Rentals – půjčovna lodí, kol a skútrů v Živogošće Blato

Delfin – bistro nad kempem – nejbližší smažený sýr a nejlevnější pivo v okolí

Parasail – nabídka vodních zážitků – padák, tahání na kruhu, půjčovna lodí a skúterů, kterou najdete v přístavu v kempu

Vodní skákací hrad – zábava pro děti, kterou najdete taktéž kousek od přístavu v kempu

Agroturizam Strnj – špičková restaurace, doporučujeme si předem udělat rezervaci

Kaplička sv. Petra – vyhlídka na pobřeží

TIP: udělejte si procházku podél pobřeží do Igrane nebo ještě dál 🙂

TIP II: v aplikaci Mapy.cz najdete na turistických mapách místní stezky

Autem

Podgora – přímořské letovisko Podgora leží 9 kilometrů jihovýchodně od Makarské a 3 kilometry na jih od Tučepi. Původní Podgora měla dvě části. Stará byla vysoko v horách, zničilo ji ale v roce 1962 zemětřesení a její obyvatelé ji už neobnovili. Nová část vznikla u moře pod magistrálou. V celé Podgoře je mnoho restaurací a kaváren. Nad přístavem se tyčí památník, „Rackova křídla“, postavený v roce 1962 na počest založení jugoslávského námořnictva. Městečko má 1.450 stálých obyvatel. 

Tućepi – leží 3 kilometry jihovýchodním směrem od Makarské. Území Tučep bylo osídleno již v antické době. Tučepi mají jednu opravdu dlouhou pláž, která vede až do Podgory. Po celém nábřeží je spousta restaurací, kaváren a barů, v některých se pořádají diskotéky. Nejvyhlášenější taneční terasou v Tučepech je beach bar Michigan. Také se můžete projít po promenádě lungo mare do Makarské po trase dlouhé cca 2 kilometry nebo na druhou stranu do Podgory.

Makarska – jedna z nejproslulejších letních destinací ve střední Dalmácii. Makarská leží v široké zátoce, z jihovýchodu ji uzavírá mys Osejava a ze severozápadu poloostrov sv. Petra. Dále ji chrání masív Biokovo. Dominantou Makarské je barokní kostel, který je zasvěcený sv. Marku (Sveti Marko). Stojí uprostřed města na pěkném starobylém Kačićově náměstí. V jeho středu se nachází pomník zdejšího básníka z 18. století, mnicha A. Kačiće-Miošiće. Na zalesněném poloostrůvku sv. Petra stojí kostelík z 15. století, jenž byl v nedávné době obnoven. Vydat se můžete i na nejvyšší vrchol Biokova, horu Sveti Jure (Svatý Jiří – 1.762 m. n. m.), který je z Makarské vzdálen 31 kilometrů. Jestli je to na vás moc daleko, tak se na vrchol dostanete i autem po asfaltové cestě, která je ovšem zpoplatněna. Letovisko má okolo 11.750 obyvatel.

TIP: udělejte si procházku kolem poloostrova Sv. Petra:

 

TIP: pokud máte rádi ryby, zajděte si na výletní lod Makarski Jadran. Každý večer kotví v přístavu a otevírá se coby rybí bufet – ceny příznivé, jídlo skvělé.

Biokovo Skywalk – prosklená vyhlídka v Národním parku Biokovo. Cesta do parku je sama o sobě zážitkem, jede se po užší silnici plné serpentin. V parku je také botanická zahrada, množství dalších vyhlídek, restaurace a pravděpodobně narazíte také na divoké koně či osly. Cena vstupného je 8 € za dospělou osobu, děti do 7 let mají vstup zdarma. Auta jsou pouštěna po skupinách v časových intervalech, vstupenky koupíte zde: https://shop.pp-biokovo.hr/hr.

ZIP Line Tučepi – adrenalinová atrakce, kterou naleznete v Gornji Tučepi. Trasa je složená z 6 úseků, které mají celkem 1 000 metrů a sjedete je za 2 hodiny. ZIP Line není pro děti do 5 let. Cena vstupného je 40 € za dospělou osobu, za děti 5 – 12 let je cena 20 €. Více informací najdete na https://www.tipextreme.hr/zipline/.

Gradac – poslední vesnice na Makarské riviéře. Je obklopen pohořím Rilič. Místní památkou, pocházející ze 17. století, je zbytek obranné turecké tvrze Lapčan, která leží nad magistrálou. Ve své době sloužila jako opevnění proti nájezdům Turků.

Baćinska jezera – soubor 7 jezer, přičemž 6 jich je propojeno. Nejhlubší z jezer má hloubku 32 metrů. Najdete zde turistickou trasu nebo můžete jezera proplout na místních tradičních lodích, tzv. lođe. Taktéž jsou vhodná pro paddleboardy.

Ústí řeky Neretvy – místo, kde se vlévá Neretva do Jadranu. Pokud chcete zažít trochu jiný den na pláži, vyražte sem. Kromě malebného okolí, které je bohaté na vodu a je tak nejúrodnějším místem v Chorvatsku (zejména pak na mandarinky), je zde i písečná pláž a jelikož u řeky fouká, probíhá v ústí rovněž výuka kiteboardingu.

Jezera Imotski – Červené a Modré jezero. Červené jezero je pojmenováno po barvě skal na jeho okraji. Díky hloubce 281 metrů je nejhlubším jezerem Evropy. K Modrému jezeru vede klikatá stezka a můžete se zde i vykoupat (pokud zrovna nebude vyschlé, pak byste si zde mohli zahrát fotbal jako místní).

Blagaj – vesnice, kterou najdete kousek před Mostarem. Vyhledávána je pro pramen řeky Buny, největší krasový vývěr. Nad pramenem se nachází Zelená jeskyně – prehistorická jeskynní osada. Najdeme zde i tekiju – muslimské místo k odpočinku, shromažďování se a provádění náboženských rituálů. Nad Blagají se tyčí Stjepan grad.

Međugorje – město  ležící v západní Hercegovině asi 25 km jihozápadně od Mostaru. Nad místem nazvaným Podbrdo – vrch zjevení, vizionáři údajně viděli mladou ženu s dítětem v náručí. 25. červen v Medžugorii slaví jako den výročí zjevení. Medžugorie je údajně jedním z nejnavštěvovanějších katolických poutních míst současnosti. Katolická církev se k pravosti zjevení dosud závazně (ústy papeže) nevyjádřila. V roce 1984 jugoslávští biskupové zakázali farnostem organizovat do Međugorje poutě a tento zákaz platí dodnes celosvětově.

Mostar – se svými 105.000 obyvateli je pátým největším městem v Bosně a Hercegovině. Součástí občanské války v Jugoslávii se staly i boje mezi Chorvaty a Bosňáky. O město se mezi těmito dvěma etniky vedla válka a 9. listopadu 1993 byl střelbou bosenských Chorvatů zničen Stari most, památka UNESCO. Po rozdělení Bosny a Hercegoviny na muslimsko – chorvatskou (FBiH) a srbskou (RS) část připadl Mostar Chorvatům a Muslimům. V roce 1999 byl zahájen plán, financovaný Tureckem, Nizozemskem, Itálií, USA a Chorvatskem na znovuvybudování mostu, jenž dal městu jméno. Stavba trvala pět let, během ní museli dělníci dodržet přesné stavební techniky, jaké znali turečtí stavitelé.  Chorvati nad městem, z místa odkud jej ostřelovali, vztyčili velký ocelový kříž jako symbol své víry. To je ze strany Bosňáků chápáno částečně i jako provokace, a požadují proto jeho odstranění.

Vodopády Kravica – vodopády na řece Trebižat jsou vysoké 28 metrů a téměř 100 metrů široké. Jedná se o velmi populární turistické místo, které je hojně navštěvováno. Pod vodopády se nachází azurové jezírko s průzračně čistou vodou plnou rybek, kde je možné se koupat a doplavat přímo až k vodopádům. Ač je jezero velmi studené, v horkých letních měsících se jedná o příjemné osvěžení. Před samotným vstupem do areálu s vodopády je velké parkoviště.

 

Narona – Muzeum Narona je prvním archeologickým muzeem v Chorvatsku postaveným přímo v terénu nad samotným archeologickým nalezištěm. Uvnitř antických hradeb byly objeveny jak bohaté pozůstatky helénistického osídlení, tak i jedinečné umělecké předměty z doby římské. Největší překvapení skrývalo však římské fórum a na lokalitě zv. Plešačeve štale římský chrám se 16 nádhernými římskými sochami v nadživotní velikosti.

Dubrovník – chorvatské přístavní město, které je jedním z nejvýznamnějších turistických center Jaderského moře. Říká se mu také „perla Jadranu“. Město Dubrovník vždy prosperovalo z námořního obchodu. Dubrovník s okolím je exklávou Chorvatska, která je od zbytku území Chorvatska oddělena krátkým úsekem pobřeží patřícím Bosně a Hercegovině. Město bylo v roce 1667 téměř zničeno silným zemětřesením. V roce 1991, po vyhlášení chorvatské samostatnosti, bylo město ostřelováno těžkými děly Jugoslávské lidové armády, přičemž utrpělo mnoho škod. Od roku 1979 je město zapsáno na seznam UNESCO.

Split – město ve střední Dalmácii s přibližně 178 tisíc obyvateli je druhé největší město Chorvatska a správní středisko Splitsko-dalmatské župy. Město je významným turistickým cílem, jednak pro svoje historické památky, jednak jako výchozí bod pro letní dovolené na okolních ostrovech. Split je také významným chorvatským přístavem. Byl založen na sklonku 3. století římským císařem Diokleciánem, který si zde postavil svůj palác, do paláce se po jeho smrti nastěhovali okolní obyvatelé.

 

Lodí

Sućuraj – malebné městečko na východním cípu chorvatského ostrova Hvar, vzdálené 5 km od dalmátského pobřeží a 77 km od města Hvar. Sućuraj má okolo 400 stálých obyvatel. Stojí již více než 2.300 let, ačkoliv byl v průběhu dějin několikrát zničen a postaven nanovo. Dostal jméno podle kostela Sv. Jiří. Je známý také výrobou kvalitních vín a olivového oleje.

Mlaska – zátoka na severní straně Hvaru vzdálené jen 5 km od městečka Sućuraj. Jméno Mlaska nese také vyhlášená písčitá pláž v zátoce a camp, který ji obklopuje. Camp je dobře vybaven a připraven na všechny typy návštěvníků.  Na své si zde přijdou především milovníci koupání a vodních sportů.

Korčula – přístavní město na stejnojmenném ostrově, údajné rodiště Marca Pola.  Stará část Korčuly leží na vyvýšeném poloostrůvku spojeném s pevninou jen úzkou šíjí. Výstavba byla přizpůsobena místním povětrnostním podmínkám. Hlavní ulice vedoucí severojižním směrem se třikrát nepatrně lomí tak, aby se vytvořil určitý větrolam pro větry a bouře vanoucí tímto směrem. Tomuto půdorysu se říká „rybí kost“.

Trpanj – město ležící na severním pobřeží poloostrova Pelješac. Trpanj je prvním místem, kde chorvatský jazyk byl oficiálně upřednostněn před italštinou. Spojení mezi Trpanjí a přístavem Ploče na pevnině je zajišťováno trajektem společnosti Jadrolinija.

TIP: pokud si půjčíte loďku a vyrazíte na Hvar, zajeďte si kousek za Sućuraj (směrem ke Korčule) na zátoku Perna. Sice zde není pláž, ale je velmi mělká a písečná.

Výlety, které umíme zprostředkovat:

Mikrobusem

Dubrovník – odpolední výlet do historického města Dubrovníku, po kterém Vás provede česky mluvící průvodkyně. Jezdí se vždy v úterý ve 14:00, návrat zpět do kempu je ve 0:00.

Lodí

Pronájem loďky – zprostředkujeme Vám zapůjčení lodi od Nemo Rentals. Vybírat lze z široké škály lodí a produktů, v případě zájmu Vám poskytneme více informací.

Pronájem loďky i s kapitánem (ideální volba, pokud si nejste na moři jisti). Výlety bývají zejména podél pobřeží, či na protější Hvar – Sućuraj a Mlasku, ale pokud budete mít jiné přání, kapitán se s Vámi individuálně domluví.

Fish-picknick – výlet na lodi i s občerstvením (makrela, víno). Plout budete buď s lodí Felun, Felun Jedan či Vanjo z Živogošće Blato.

Výlet na Mlasku

Celodenní výlet na Korčulu

Večerní plavba na Makarskou

Dále nabízíme plavbu lodí Felun Jedan a jeho noční plavbu do města Gradac.

 

Dny a ceny výletů se můžou měnit, vždy Vám je na dotaz upřesníme!

 

Don`t copy text!